SDRUŽENÍ SPLAV
Konference
20. – 21. 4. 2023
Konference Les(nictví)
(Bio)diversita
K(ultura)omunita
Dva roky jsme chodili do lesa a přemýšleli, čím nám může být, jak si s malým kouskem lesa poradit po svém, jak v něm mít to, co si vysníme. Jak mít les jako útočiště, jak v něm mít lesní plody, jak tam pozvat živočichy, jak ho přizpůsobit terapii nebo jak ho založit, aby šířil diverzitu do okolí… Setkávali jsme se s experty a s lidmi, kteří lesem žijí. V dubnu jsme se setkali v lese u Dvora Králové a na Univerzitě v Hradci Králové, abychom předali některá pro nás důležitá témata i ostatním a inspirovali je k zamyšlení, k debatě, ke změně pohledu na les. Akci navštívila témeř stovka posluchačů.
Enklávy života
Konference
1. den
První den jsme pro veřejnost připravili dva tématické workshopy – Lesní řemesla a Lesní mysl a zároveň jsme hravou formou pozvali návštěvníky k dialogu nad myšlenkou enklávy života jako bohatého a živoucího lesního společenství.
2. den
Druhý den jsme se sešli v posluchárně Hradecké University. Psycholog Adam Táborský představil Terapii mezi stromy – koncept a benefity psychoterapie v propojení s lesním prostředím. Bohumír Dragoun, archeolog a zakladatel archeoskanzenu Villa Nova v Uhřínově si s námi povídal o historii a vývoji osidlování lesní krajiny a ukázal středověké koncepty lesního hospodaření. S Ladislavem Čepelkou, který působí na MZLU v Brně, jsme diskutovali na téma ´Jak klima mění lesy a co s tím můžeme dělat?´a Dušan Kacálek z Výzkumného ústavu v Opočně prezentoval důležité lesní dřeviny s melioračními a zpevňujícími vlastnostmi. Spoluzakladatel Českého spolku pro Agrolesnictví Aleš Erbr s námi diskutoval současné agrolesnické trendy a v panelové diskuzi spolu s Petrem Kjučukovem z Ústavu Ekologie lesa ČZU a Ladislavem Čepelkou přemýšleli nad tím, co lze očekávat od lesa v budoucnosti. Navázal Kamil Fišer s jedlými lesy a lesními zahradami a jejich přínosy pro nás i pro přírodu. Lucie Rejchrtová z Výzkumného ústavu v Opočně hovořila o historických lesních řemeslech a možnostech jejich uplatnění v současnosti. Na závěr jsme se z hluboka nadechli a z hluboka vydechli a Johana Pytlíčková nás v mysli přenesla do našeho oblíbeného lesa aneb finská škola Lesní mysl.